nawóz wzmacniający

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w całkowitych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednakże nieefektywne techniki stosowania nawozów zmniejszą skuteczność ich wyeksploatowania przez drzewka. Zastosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bowiem nieefektywne stosowanie nawozów może też zakwaszać glebę, a w dłuższym czasie truć wodę drenażową.

actimag   

Nawozy w sadownictwie – efektywność użycia

Długoterminową ripostą na odpowiednie użycie nawozów w sadach jest dobre przemyślenie strategii ich stosowania, by upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to tylko możliwe – bezsprzecznie biorąc pod uwagę warunki oraz możliwości. W znacznej większości sadów nawóz podawany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony blisko linii drzew lub wprowadzany w ramach nawadniania.

Przeważnie sadownicy selekcjonują nawóz na bazie wyników zdobytych z poprzednich lat. Bierze się także pod szczególną uwagę sprawę kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Mimo to innym aspektem często pomijanym jest zdolność różnych nawozów i składników pożywnych do przemieszczania się w glebie. Ta ich charakterystyczna mobilność ma prawo posiadać rozległy wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z nieodpowiednich technik stosowania nawozów oraz zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą wobec tego być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając niemniej jednak, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym trafnym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu czy też jego składników w glebie.